Druk książki – czy się opłaca?

druk książki

W ostatnich latach można zauważyć, że coraz więcej osób decyduje się na wydanie swojej książki. W wielu przypadkach jest to e-book, a nie papierowa wersja książki. Druk cyfrowy książek może być jednak bardzo opłacalny dla autora oraz może dać znacznie większą satysfakcję niż wydanie e-booka – w końcu papierową książkę znacznie łatwiej traktować jak swoje dzieło oraz łatwiej pochwalić się rodzinie i znajomym.

Co trzeba wiedzieć przed wydaniem i drukiem książki?

Nie wliczając kosztów napisania książki (jeżeli sami jesteśmy autorami, to kosztem są „jedynie” nerwy i czas), cena końcowa wydania zależy głównie od kosztów opracowania książki i kosztów druku i oprawy. Opracowanie książki obejmuje m.in. wszelkie prace redakcyjne i korektę, projekt książki i okładki, skład komputerowy, wybór materiałów oraz wykonanie wzorcowych wydruków próbnych i przygotowanie plików drukarskich. Koszty opracowania książki są z reguły niezależne od wielkości nakładu – trzeba je ponieść zarówno przy wydaniu 100, jak i 50000 egzemplarzy. Drugi rodzaj kosztów, czyli koszty druku książki i jej oprawy, są zależne od ilości egzemplarzy – z reguły im wyższy nakład, tym niższa cena za każdą wydrukowaną sztukę.

Co wpływa na koszt druku książki?

Produkcja książki to złożony wieloetapowy proces, a napisanie tekstu i jego korekta to tylko początek. Największe koszty wiążą się z drukiem książki. Cena wydruku zależy od takich czynników jak m.in. nakład, oprawa, ilość stron, format, papier, druk i uszlachetnianie. Przy składaniu zamówienia warto pamiętać, że zwiększenie nakładu zmniejsza cenę każdego jednostkowego wydruku, dlatego często najbardziej opłacalne jest zamówienie większego nakładu, nawet jeżeli sprzedaż wszystkich egzemplarzy zajmie więcej czasu. Duże znaczenie dla końcowej ceny ma także wybór oprawki, ponieważ wpływa ona na wygląd, trwałość i komfort użytkowania książki. Ceny zależne są też od tego, czy druk jest w kolorze, czy czarno-białym, np. wydrukowanie albumu będzie znacznie droższe niż wydrukowanie książki z samym tekstem. Ważny jest format książki – można wybrać A4, A5, A6 (format kieszonkowy) lub formaty niestandardowe. W przypadku wyboru oprawki wybór obejmuje miękką lub twardą oprawkę. Przy podliczaniu kosztów nie można nie uwzględnić sposobu druku. Zazwyczaj do druku książek wybiera się druk offsetowy (przemysłowy) lub cyfrowy. Druk offsetowy jest najbardziej opłacalny przy dużym nakładzie (tj. od tysiąca egzemplarzy), natomiast cyfrowy druk książek to zalecane rozwiązanie przy niskonakładowych projektach. Niemniej jednak druk książek niemal zawsze jest opłacalny, trzeba tylko wybrać odpowiedni sposób wydruku, nakład, format i typ papieru.

Druk cyfrowy książek – najlepszy sposób na wydanie niskonakładowe

Druk cyfrowy książek to technika stosowana przy niskonakładowych zamówieniach. To jedna z najnowocześniejszych form druku, która różni się od druku offsetowego tym, że wymaga znacznie mniej przygotowań. Druk cyfrowy wykorzystuje się nie tylko w celu wydania książki, ale również przy tworzeniu broszur, instrukcji obsługi itd. Dużą zaletą druku cyfrowego są również szybkość realizacji zamówień i stosunkowo niższa cena – druk cyfrowy jest uważany za tańszy od offsetowego. Zamówienie książek wydrukowanych z użyciem druku cyfrowego możne obejmować nawet kilkadziesiąt sztuk. Dzięki temu autorzy mają pewność, że wydanie będzie opłacalne – wystarczy zamówić taką ilość, która powinna sprzedać się niedługo po druku.