
Dla laika proces zamawiania ulotek jest dość prosty i obejmuje jedynie złożenie określonego wzoru graficznego i wpłatę wynagrodzenia. W praktyce, proces ten jest jednak znacznie bardziej złożony, gdyż obejmuje również zalecenia dotyczące odpowiedniej gramatury papieru.
Czym jest gramatura?
Gramaturę definiuje się, jako masę próbki papieru o określonej powierzchni, wynoszącej najczęściej 1 metr kwadratowy. Ze względu na fakt, że na wartość ciężaru właściwego papieru mają wpływ również zewnętrzne czynniki fizyczne i chemiczne, przed jego pomiarem powinno się go przechować w pomieszczeniu o temp. 23 stopnie Celsjusza i wilgotności około 50 procent.
Ulotka, ulotce nierówna
Większość firm zajmujących się produkcją ulotek, oparło swoje oferty na kilku podstawowych rodzajach wykorzystywanego papieru. Naturalne procesy rynkowe pozwoliły wyodrębnić kilka podstawowych ich rodzajów, które wśród Klientów cieszą się największą popularnością. Podział ten nie ma charakteru sztucznego. Wręcz przeciwnie – każda z przedstawionych poniżej gramatur ma ściśle określone właściwości, które pozwalają w sposób łatwy i przejrzysty zdefiniować specjalizację każdej z nich.
Ulotki o gramaturze 130 g
Ten rodzaj papieru charakteryzuje się bardzo dużą popularnością, głównie ze względu na niską cenę. Sprawdza się on zwłaszcza przy dużych zamówieniach, obejmujących rozwiązania marketingowe o szerokim spektrum działania.
Ta gramatura ulotek wyróżnia się niską sztywnością a w konsekwencji – niewielką podatnością na złamanie. Jej zaletą jest również bardzo duża jakość wydruku, porównywalna ze znacznie cięższymi gramaturami (np. 300g/m2). Wykorzystuje się ją zwłaszcza do produkcji ulotek informacyjnych, mających zachęcić daną osobę do kontaktu z reklamowanym brandem.
Ulotki o gramaturze 170 g
Ze względu na nieco wyższą gramaturę, papier ten jest nieznacznie droższy niż jego „lżejszy” odpowiednik. Nadal charakteryzuje się dużą elastycznością, aczkolwiek – ze względu na swoją masę – podnosi prestiż przekazu. Dlatego sprawdza się on w bardziej wyspecjalizowanych działaniach marketingowych, skierowanych do relatywnie mniejszej grupy odbiorców.
Ulotki o gramaturze 250 g
Zaletą tych ulotek jest znacznie większa odporność na zużycie a co za tym idzie – wyższy prestiż przekazywanych informacji. Jest to pierwsza z gramatur, w przypadku której często wykorzystuje się papier matowy. Ze względu na jego wizualne cechy charakterystyczne, sprawia on wrażenie znacznie sztywniejszego. Klienci doceniają tą gramaturę za wysoką jakość papieru. Co ważne – pomimo wysokiej gramatury, umieszczane na powierzchni ulotki materiały graficzne, charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania.
Ulotki o gramaturze 350 g
Tak wysoka gramatura ulotek jest wykorzystywana głównie do spersonalizowanych akcji promocyjnych, nakierowanych wyłącznie na konkretnego Klienta. Ulotki o gramaturze 350 g charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami graficznymi, co naturalnie przedkłada się na bardzo dobrą jakość wydruku.
Jak „podnieść” gramaturę?
Choć na pozór jest to niemożliwe, w praktyce można również „podnieść” gramaturę wykorzystywanego do produkcji ulotek papieru. Wrażenie wyższej gramatury można uzyskać poprzez lakierowanie, lub laminowanie a więc dodanie nowych, zewnętrznych warstw ochronnych, zwiększających grubość, a co za tym idzie – również i masę papieru.
Podsumowując, im wyższa gramatura, tym lepsza jakość wydruku i… większy prestiż. Dlatego lżejsze papiery ulotkowe sprawdzą się zwłaszcza w przypadku bardzo szerokich działań marketingowych a cięższe – w przypadku węższych i bardziej wyspecjalizowanych.