Jak drukować ekologicznie?

Ekologia to nie tylko chwilowa moda, ale przede wszystkim realna potrzeba – dbanie o środowisko naturalne, w którym żyjemy, powinno być obowiązkiem każdego z nas. Wystarczy odrobina chęci, aby pomóc naturze – można to zrobić nawet poprzez wybór ekologicznego druku.

Zmniejszenie zanieczyszczeń to tylko jeden z powodów, dla których warto zdecydować się na przyjazne dla środowiska wydruki. Ulotki ekologiczne i inne materiały są inwestycją, której nie musimy się obawiać. Co zrobić, aby drukowanie materiałów reklamowych było bliższe naturze i korzystne dla Twojej firmy?

Papier ekologiczny

Pierwszym krokiem, jaki warto podjąć, jest wybranie do druku materiałów ekologicznego papieru. Czym różni się on od zwykłego, najczęściej używanego papieru?

Mało kto wie, że papier, który nie pochodzi z recyklingu, zawiera bardzo niewiele włókien celulozowych – zaledwie kilka procent. Pozostałe składniki to np. substancje klejące czy barwiące. Pozyskanie takiego papieru jest tańsze niż recykling, ale jednocześnie generuje więcej odpadów (gdyż zużyty papier z innych źródeł nie jest przetwarzany). Warto więc ograniczyć ilość odpadów i zastanowić się nad zakupem papieru z recyklingu.

Ekologiczny papier ma nieco inny wygląd niż ten klasyczny, można jednak obrócić to w korzyść. Ulotki ekologiczne na takim papierze będą wyglądały bardziej oryginalnie, niż zwykłe. Poza tym, jeśli jedną z wartości dla  Twojej firmy jest środowisko naturalne, klienci od razu zauważą, że dbasz o przyrodę i z pewnością to docenią.

Ulotki ekologiczne na papierze recyklingowym

Wiele firm oferuje możliwość wydruku ulotek i innych materiałów na papierze ekologicznym. Wybierając drukarnię, warto sprawdzić, czy używane przez nią materiały posiadają odpowiednie certyfikaty. Na przykład certyfikat FSC świadczy o tym, że papier pochodzi z odpowiedzialnej gospodarki drzewnej. Inne certyfikaty, na które warto zwrócić uwagę, to: PEFC (certyfikat legalności pozyskiwania drewna), EU Ecolabel (najmniejsze oddziaływanie na środowisko, odzyskiwanie odpadów, najniższy poziom emisji gazów cieplarnianych) czy ISO 14001 (norma zarządzania środowiskowego).

Jeśli obawiasz się, że Twoje ulotki nie będą wyglądały korzystnie na papierze z recyklingu, poproś drukarnię o próbki papieru, obejrzyj makiety i wykonane przez drukarnię projekty. Dzięki temu na własne oczy zobaczysz możliwości, jakie stawia przed tobą ekologiczny papier i podejmiesz świadomą decyzję.

Druk w technologii lateksowej

Druk lateksowy wykorzystuje wodne tusze na bazie lateksu. Ten rodzaj druku jest całkowicie bezzapachowy, dlatego świetnie nadaje się do materiałów przeznaczonych do wnętrz. Ponadto jest odporny na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, więc również na zewnątrz sprawdzi się idealnie.

Wydruki w technologii lateksowej mogą nawet mieć kontakt z żywnością i być stosowane w miejscach, gdzie obowiązują rygory higieniczne. Lateksowe wydruki są bardzo trwałe i nie wymagają suszenia. Warto zdecydować się na taki rodzaj druku, zamiast np. druku solwentowego, który jest bardziej szkodliwy dla środowiska.

Dla kogo druk ulotek ekologicznych?

Nie każda firma decyduje się na skorzystanie z rozwiązań przyjaznych środowisku. Może to wynikać z nieco wyższych kosztów produkcji materiałów reklamowych niż w przypadku tradycyjnych metod. Jednak druk ekologiczny zwykle i tak się opłaca, szczególnie jeśli dana marka jest silnie związana z wartościami takimi, jak natura i ekologia.