Kreator ulotek a projekt grafika – co warto wybrać?

Choć w dzisiejszych czasach każdy z nas szuka najprostszych i najszybszych rozwiązań, niektórym rzeczom warto poświęcić nieco więcej czasu i uwagi. Przykładem są ulotki – bardzo ważny materiał reklamowy, który przedstawia usługi lub produkty firmy. Jak można szybko zaprojektować ulotki przez internet? Czym projektowanie ulotek online różni się od usług profesjonalnego grafika?

Kreatory ulotek i innych projektów graficznych cieszą się dziś dużym powodzeniem. Nic dziwnego – to rozwiązanie tanie, szybkie i skuteczne. Jednak nie każdy z nas posiada zmysł graficzny i marketingowy, a te są konieczne do zaprojektowania ulotek, które będą spełniały swoją podstawową funkcję. Dowiedz się, dlaczego warto zlecić projektowanie ulotek profesjonalistom.

Projektowanie ulotek online – wady i zalety

Korzystanie z narzędzi do projektowania online ma zarówno dobre, jak i słabsze strony. Przyjrzyj się im, zanim zdecydujesz się skorzystać z kreatora zamiast zlecać projekt grafikowi lub agencji.

Jakie są zalety korzystania z kreatora ulotek?

  • Oszczędność czasu – dzięki korzystaniu z gotowych szablonów zaprojektowanie ulotki może zająć tylko kilka minut;
  • Możliwość korzystania z bazy obrazów i grafik dobrej jakości lub wykorzystanie własnych zdjęć;
  • Brak potrzeby korzystania z programów graficznych – z kreatora może korzystać każdy, niezależnie od umiejętności;
  • Niskie koszty – korzystanie z usług grafika to wydatek od kilkuset złotych wzwyż, a stworzenie projektu ulotki online nie kosztuje właściwie nic.

Niestety, jak każde rozwiązanie, także projektowanie ulotek online ma pewne wady.

  • Ulotki nie są unikalne – tworząc projekt w kreatorze, korzystamy z gotowych szablonów, z których korzystają setki innych firm. Ulotki mogą różnić się treścią i zdjęciami, ale wciąż są do siebie bardzo podobne;
  • Korzystamy jedynie z własnej wyobraźni i wyczucia, nie możemy liczyć na radę doświadczonego, profesjonalnego grafika;
  • Ryzyko użycia zdjęć słabej jakości – kreator pozwala na użycie zdjęć i grafik z własnej biblioteki. Istnieje jednak ryzyko, że to, co na ekranie komputera wygląda całkiem dobrze, po wydrukowaniu kilkuset egzemplarzy może nas rozczarować pod względem jakości;
  • Ulotka powinna być spójna z identyfikacją wizualną firmy i bezpośrednio do niej nawiązywać, co trudno uzyskać poprzez korzystanie z gotowych rozwiązań internetowego kreatora.

Co zyskujemy, zlecając projekt ulotki profesjonalnemu grafikowi?

Nie musisz posiadać umiejętności graficznych ani znajomości programów – wszystkim zajmie się doświadczony grafik. Profesjonalista zna dodatkowo wymagania drukarni dotyczące plików, więc przygotuje projekt gotowy do wysłania i wydrukowania. Z pewnością zapłacisz więcej, niż w przypadku projektowania ulotek online, ale zyskasz jakość i pewność, że gotowy projekt Cię nie rozczaruje.

Współpracując z grafikiem, masz możliwość wprowadzania poprawek – jeśli korzystasz z kreatora ulotek, musisz wykorzystać jedynie gotowe, dostępne szablony. Możesz zmieniać jedynie czcionki, kolory i układ niektórych elementów, co może okazać się niewystarczające w przypadku tworzenia ważnych materiałów reklamowych.

Bardzo ważna dla firmy jest identyfikacja wizualna – musi być spójna i odpowiednio używana w materiałach reklamowych, na stronie internetowej itd. Tylko współpraca z grafikiem umożliwia stworzenie takich ulotek, które będą zawierały wszystkie niezbędne elementy związane z wizerunkiem marki: logo, konkretne kolory i charakterystyczne czcionki.