Ulotki składane – co warto wiedzieć?

Ulotki składane pozwalają dobrze rozplanować treść i przekazać wiele informacji – i to w przystępnej i zgrabnej formie. Kiedy warto wybrać ulotki składane i czym się wyróżniają?

Ulotki składane – co to takiego?

Ulotki składane to po prostu odpowiednio zagięte arkusze. Dzięki nim, na jednej ulotce można odpowiednio rozplanować i zmieścić wiele treści. Ulotki składane różnią się kształtem, czyli sposobem zaginania (falcowania) oraz ilością powstałych przez to stron. Najpopularniejsze rodzaje ulotek, to ulotki składane w „Z”, „C” lub na pół – w pionie albo poziomie.

Format ulotek składanych

Ulotki składane mogą występować w różnych formatach oraz z różną liczbą skrzydełek. Najczęściej mają one od 4 do 6 stron, różnią się sposobem składania arkusza, czyli falcowaniem. Ulotki złożone na pół, tworzą 4 strony, a te składane z „Z” oraz „C” – to aż 6 stron. Jak pisaliśmy w artykule poświęconym drukowi ulotek, najpopularniejsze formaty ulotek składanych to A3, A4, A5 lub A6. Coraz chętnie drukowane są też ulotki składane kwadratowe lub w formacje DL – zarówno pionowe, jak i poziome.

Wybierając ulotki składane, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Pamiętaj, że umiejętne złożenie przesądzi o jakości i trwałości całego nakładu. Niedoświadczone drukarnie mogą zniszczyć nawet najlepszy projekt – sprawiając, że w miejscach zgięć papier będzie zniszczony, a farba się pokruszy. W czym tkwi sekret efektownych ulotek składanych?

Ulotki – dobrze się składa

Aby ulotka dobrze się składała, introligatornia musi znać się na rzeczy. To wydaje się banalne, ale nad prawidłowym złożeniem Twojej ulotki pracują całkiem nowoczesne maszyny – a całość wieńczona jest precyzją ludzkich rąk. Podczas procesów introligatorskich dbamy o to, żeby w miejscach złamów, ulotka się nie pogniotła, nie postrzępiła ani nie pokruszyła. Aby uniknąć wpadek, potrzeba całkiem sporo wiedzy oraz doświadczenia.

Falcowanie i bigowanie ulotki

Tym, co pozwala otrzymać eleganckie ulotki składane są procesy falcowania i bigowania. Bigowanie przygotowuje materiał do zgięcia, a falcowanie (czyli złamywanie) nadaje ulotkom składanym odpowiednią formę. Każde zgięcie, daje kolejne skrzydełka ulotki – ulotka złożona na pół, to 4 strony do dowolnego zagospodarowania, ulotka składana w 3 miejscach – to aż 6 stron. Dzięki tym procesom ulotka będzie elegancka, trwała i gotowa na wiele spotkań z Twoimi odbiorcami.