Samodzielne drukowanie książek, niezależnie od nakładu wymaga odpowiedniego przygotowania plików druku i wybrania najlepszych materiałów. Warto także skorzystać z usług doświadczonej drukarni, gdzie pracownicy pomogą na poszczególnych etapach zlecenia. Szczególnie interesujące są oferty drukarni online, które umożliwiają przeprowadzenie całego procesu bez wychodzenia z domu.
Drukowanie książek, a ich trwałość
Przy książkach w miękkich okładkach strony są najczęściej klejone. Gdy taka publikacja ma jednak znaczną objętość, zaleca się zszycie składek i naklejenie oprawy – taki zabieg nada dodatkowej trwałości. Nieco droższym rozwiązaniem jest druk książek w twardej oprawie. Zszywanie poszczególnych elementów książki pozwala na większą wytrzymałość woluminu. Dodatkowym wsparciem będzie wybór odpowiednich materiałów: papieru z na którym zostanie wydrukowany blok książki, oraz grubości kartonu na okładkę. Za gruby papier może nie być praktyczny w publikacjach do których często ktoś zagląda, natomiast pozwoli na uzyskanie bardziej uroczystego i szlachetnego charakteru ksiązki.
Jakie korzyści daje druk książek w twardej oprawie?
Twarda oprawa świetnie sprawdzi w wielu rodzajach publikacji. Jest to wytrzymała konstrukcja odporna na intensywną eksploatacje. Z drukiem książek w twardej oprawie często można się spotkać w: encyklopediach, naukowych opracowaniach, literaturze pięknej czy chociażby w książkach dla dzieci. Taka technika umożliwia zastosowanie wielu uszlachetnień w druku, takich jak:
- lakier wybiórczy
- folia soft touch
- flock
- hotstamping (złocenia i srebrzenia)
- tłoczenia
Drukowanie książek: sprawdzenie plików przed wypuszczeniem do druku
Podczas drukowania książek, niezależnie od wyboru oprawy oraz innych materiałów, pliki należy bezwzględnie sprawdzić przed przekazaniem do drukarni. Skrupulatne i parokrotne sprawdzenie tekstu pod kątem literówek, błędów ortograficznych oraz stylistycznych pozwoli otrzymać produkt o odpowiednich walorach. Konsekwentnie stosowane marginesy, interlinie, paginacja, krój i rozmiar fontu są ważne dla otrzymania spójnej publikacji. W przypadku zamieszczenia ilustracji, zdjęć i wykorzystaniu barwnych elementów na rozkładówkach, należy sprawdzić prawidłowość kolorów oraz zamieścić w publikacji odpowiednio obrobione grafiki i zdjęcia. Jest to żmudny proces który ochroni przed powtarzaniem wydruku całego nakładu. Niektóre drukarnie online oferują skład tekstu, wraz z korektą i odpowiednim przygotowaniem pliku do druku. Czasem warto dopłacić, by korektą zajęli się profesjonaliści.
Dlaczego warto współpracować z profesjonalnymi drukarniami online mającymi doświadczenie w drukowaniu książek? Po otrzymaniu z drukarni przesyłki z próbką (lub całością) nakładu, należy sprawdzić czy drukowanie książek przebiegło zgodnie z planem. Nieprawidłowa impozycja, przygotowanie plików lub zwyczajna pomyłka po stronie klienta lub drukarni może spowodować np. pomieszanie kolejności stron, składek, a nawet odwrócenie tekstu do góry nogami. Współpraca z fachowcami pozwoli odpowiednio wcześnie wyłapać takie niedociągnięcia.