Cena ma znaczenie – jak oszczędzić na druku ulotek?

Nie jest tajemnicą, że każdemu z nas zależy na okazyjnej cenie, niezależnie od tego, co chcemy kupić. Nie inaczej jest w przypadku usług graficznych i drukarskich. Jakie znaczenie ma cena ulotek i jak można oszczędzić drukując materiały reklamowe?

Możemy wyróżnić kilka elementów, które wpływają na końcową cenę zamówienia. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak nie przepłacić, a także jak uniknąć usług o niskiej cenie i niskiej… jakości.

Co wpływa na koszt ulotek?

Na końcową cenę naszego zamówienia możemy mieć wpływ niemal na każdym etapie jego przygotowywania. Począwszy od wybrania grafika oferującego atrakcyjne ceny lub skorzystanie z szablonu ulotek, poprzez wybranie tańszego rozmiaru, aż po negocjowanie promocyjnych cen z drukarnią w przypadku dużego zamówienia lub stałej współpracy.

Cena ulotek zależy zarówno od klienta, jak i drukarni. Dlaczego? Klient nie ma wpływu na ceny, jakie ustala drukarnia. Ale ma wpływ na to, jakie wybiera opcje i w ten sposób może znacznie zmniejszyć lub zwiększyć koszta, jakie poniesie zamawiając drukowane materiały reklamowe.

Niższa cena ulotek

Aby znaleźć jak najbardziej korzystną ofertę, trzeba poświęcić trochę czasu na research. Warto odwiedzić kilka lub kilkanaście stron internetowych drukarni i porównać ceny za taki sam pakiet ulotek – czyli tyle samo sztuk o identycznych rozmiarach. Rozmiar ulotek często okazuje się kluczowym elementem. Taki sam pakiet (np. 500 sztuk) różni się ceną w zależności od wymiarów ulotki. Różnice mogą sięgać nawet kilkudziesięciu złotych.

Właściciele firm często zatrudniają agencje graficzne lub grafików-freelancerów, którzy mają zająć się wykonaniem projektu ulotki. Ich usługi mają wiele zalet – dostajemy projekt dostosowany specjalnie do naszej firmy, jest unikalny i pozwala wyróżnić się na rynku. Jednak usługi grafików często są bardzo kosztowne, a proces projektowania ulotki jest długi i mozolny. Czy można tego uniknąć?

Szablony ulotek a ich cena

Jeśli zależy Ci na czasie i jednocześnie chcesz zmniejszyć koszty wykonania ulotek, skorzystaj z szablonów dostępnych na stronach internetowych drukarni. Możesz wybrać jeden z wielu gotowych projektów i samodzielnie zaprojektować resztę – w większości przypadków wystarczy dodać odpowiednie treści i dopasować ich rozmiary. Cały proces można wykonać w kilkanaście minut – to znacznie szybciej, niż w przypadku projektowania ulotek z pomocą grafika.

Korzystanie z szablonów oznacza zdecydowanie niższą cenę ulotek. To świetne rozwiązanie szczególnie dla małych firm, dla których ważne są oszczędności. W ten sposób można uzyskać profesjonalne materiały reklamowe przy znacznie mniejszym nakładzie pieniężnym. Szablony tworzone są przez grafików współpracujących z drukarnią. Większość z nich jest jednocześnie uniwersalna, jak i dopasowana do różnych branży. Wystarczy tylko wybrać najlepiej odpowiadającą Tobie i Twoim planom.

Uważaj na zbyt niską cenę

Nie zawsze warto oszczędzać – w wielu przypadkach za wysoką jakość trzeba po prostu zapłacić większe pieniądze. Dlatego jeśli zobaczysz bardzo niską cenę druku ulotek, zastanów się, jaki może być efekt końcowy korzystania z takich usług. Być może niska cena wynika ze słabej jakości?

Zanim zdecydujesz się na zamówienie ulotek, sprawdź inne realizacje drukarni. Nie daj się nabrać, uważaj na wszelkie „kruczki” – np. podana na stronie internetowej cena to koszt wydruku 100 sztuk,  a inna drukarnia oferuje w podobnej cenie pakiet aż 500 ulotek. Zawsze uważnie czytaj i porównuj, a unikniesz rozczarowania.