Płyta dibond i płyta stadur – różnice

płty dibond i stadur

Druk na powierzchniach twardych to jeden z najszybciej rozwijających się działów reklamy. Obecnie do wykonania produktów promocyjnych możemy wykorzystać prawie każdy materiał. Dla laika jest to dość ciężki temat. Ilość różnych nazw, specyfikacji oraz rodzajów przeznaczenia może przysporzyć o zawrót głowy. Dlatego podczas dobierania rodzaju materiału, który chcemy wykorzystać warto skorzystać z porady specjalisty. Materiały, które są jednymi z najpopularniejszych to płyta dibond i płyta stadur.

Płyta dibond

Jest to materiał przeznaczony do zadruku jedno lub dwustronnego. Płyta dibond zbudowana jest z 3 warstw. Dwie zewnętrzne to aluminium i PCW wewnątrz. Pozwala ona na druk UV w pełnej kolorystyce. Nadruk na powierzchni aluminiowej prezentuje się wyjątkowo efektownie i elegancko

Płyta stadur

Materiał przeznaczony do zadruku jedno i dwustronnego. Płyta stadur jest lekka a zarazem sztywna. Doskonale sprawdza się przy realizacji różnego rodzaju dekoracji oraz standów. Materiał ten  jest łatwy w obróbce, dzięki temu, że jego waga jest mniejsza od innych materiałów o tej samej grubości. Często wykorzystywane są do produkcji elementów przestrzennych takich jak logotypy.

Jak widać oba materiały budową oraz możliwością zastosowania są bardzo podobne do siebie. Różnica polega jedynie na tym, że płyta stadur posiada zewnętrzne ściany wykonane z PCW a środek z materiału spienionego, który posiada dużo mniejszą gęstości.

Na materiałach twardych takich jak płyta stadur oraz płyta dibond nadruk wykonany zostaje techniką UV. Druk UV to proces nakładania farby na powierzchnię płaską i utrwalanie jej z użyciem światła ultrafioletowego. Druk UV jest obecnie najszybciej rozwijaną technologią druku, dzięki czemu realizacje wyglądają zaskakująco efektownie.

Druk na materiałach twardych docenią najbardziej firmy, które przykładają dużą wagę do profesjonalnej promocji i reklamy firmy. Można z nich wykonać tablice, kasetony szyldy i potykaczy reklamowe. Możemy ich również użyć do wykonania ścianek działowych oraz witryn sklepowych. Zastosowań jest wiele, a dzięki możliwości zadrukowania dowolnego wzoru możemy stworzyć produkt oryginalny i doskonale dopasowany do naszych potrzeb. Materiały warto wykonywać w profesjonalnych drukarniach, które specjalizują się w tego typu zamówieniach.